Hackathon, yazılımcı ve tasarımcıların belirli bir konuda kısa süre içinde yenilikçi yazılım projeleri geliştirdiği rekabetçi bir yarışma türüdür. Tiga için ise hackathon, hayallerin teknolojiyle harmanlandığı, yenilikçi çözümlerin doğduğu bir platformdur.

İnovasyonun bizim için ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, fikirlerini hızla gerçek ürünler haline getirme aşkıyla yanıp tutuşan arkadaşlarımız için “Tiga Hackathon 2017″yi düzenledik. Hedefimiz, katılımcıların yeni servisler, ürünler ve projeler üretmelerini teşvik etmekti. 13-15 Ekim tarihlerinde 72 saat boyunca kesintisiz kodlama maratonu gerçekleştirdik. Bu süre zarfında ofisimiz herkese açıktı. Kimi yarışmacılar, gün içerisinde arkadaşlarından aldığı ziyaretlerle motivasyonunu artırırken, kimi yarışmacılar kısa uyku molalarıyla enerjisini topladı. Biz de onların enerjilerini yüksek tutmak için leziz ikramlarda bulunduk.

Etkinliğimiz, 13 Ekim Cuma sabahı başladı ve 16 Ekim Pazartesi sabahı sona erdi. Kazanan ekip, tüm çalışanlarımızın katıldığı bir oylama sonucuyla belirlendi ve 16 Ekim Pazartesi günü düzenlenen ödül töreni ile duyuruldu.

Tiga Hackathon 2017’de sergilenen bazı projeler:

1.Proje: Proje Yönetim Aracı (Tool): İş bölümünün düzenli olarak sağlanması ve yapılan işlerin takip edilmesi için tasarlanacak araçla, farklı kişilere farklı işler atanabilecek, işlerin önceliklendirilmesi, maliyet tahminlemesi yapılabilecek, böylelikle kişiler üzerindeki iş yoğunluğu anlaşılabilecek, yapılan işlerin süreleri gibi raporlamalar yapılabilecektir.

2.Proje: ClockWork: Geliştirilen yazılımlarda kullanılan harici ve dahili web servislerin, masaüstü uygulamaların ve windows servislerinin takibini sağlayarak gerekli durumlarda sorumlu kişilere bildirim göndermek amaçlanmıştır.

3.Proje: Hastane İletişim Otomasyonu ARGE’si amacıyla Ofis Otomasyonu: Projenin amacı görüntü ve hareket algılama, renk algılama, sesle komut alma ve sesle sorulara cevap vermektir.

“Proje Yönetim Aracı” ekibi birinci oldu ve kazanan ekip üyelerine Genel Müdürümüz Adem Ali Yılmaz tarafından tam altın hediye edildi. Diğer yarışmacılarımıza ise katılımları için çeyrek altın verildi.